InformNapalm.org (Български)

Нови руски реактивни системи за залпов огън 2В26 „Град“ в Донбас (СНИМКИ)

На снимки и видеозаписи на военни маневри в Донбас, заснети от руски пропагандисти и самите бойци, понякога се натъкваме на интересни примери за тежко руско въоръжение и техника, които биха могли да попаднат в зоната на военните действия единствено от Руската Федерация.

На тази снимка, публикувана през февруари 2016 г. (архив) на страницата на отделен танков батальон „Дизел“ (в/п 08810) на 1-ви армейски корпус на руските окупационни сили в Донбас, e попаднала руска РСЗО 2B26 „Град“ на базата на КамАЗ-5350 (колесна формула 6Х6). Тs започва да навлиза на въоръжение в руската армия едва през 2012 година.

Ще припомним, че през февруари 2016 г. наблюдатели от международната разследваща общност InformNapalm заснеха две руски wстановки 2Б26 „Град“ и определиха точните им координати в Донецка област: 47°58’14.5″N 38°40’09.0″E.

Продължаваме да документираме факти за доставките на руско оръжие и техника в зоната на бойните действия в Донбас. През 2014-2020 години само в OSINT разследванията на InformNapalm са идентифицирани над 2630 руски военнослужещи от 101 формирования на ВС на РФ и други руски силови структури, както и 51 вида руско въорэжение и техника, които не могат да бъдат добити като трофей и са доставени тайно в Донбас от Руската Федерация.

В заната на бойните действия в Източна Украйна многократно е регистрирано използването на руския комплекс РБ-341В «Леєр-3», който също е на базата на КамАЗ-5350 (колесна формула 6X6).

На 8 ноември, на 12 км от фронтовата линия с приблизителни координати: 48°31’40.2″N 39°24’01.6″E, беше засечен най-новият руски комплекс „Наводчик-2“, който е предназначен за изпълнение на разузнавателни и специални задачи, в частност за осигуряване на координати за целите на дивизионите от зенитната артилерия и РСЗО. Станцията за управление на руския комплекс „Наводчик-2“ е изградена на базата на друга модификация на камиона КамАЗ-4350 (колесна формула 4X4).

Разликата е показана в графиката.

На 3 и 4 декември 2020 г. руските окупационни сили отново нарушиха условията на Минските протоколи, и използваха тежка артилерия и минохвъргачки в Донбас.


Още материали от InformNapalm


(Creative Commons — Attribution 4.0 International — CC BY 4.0)
Споделяйте с приятели в социалните мрежи.

InformNapalm във Facebook / Тwitter Telegram

 InformNapalm е напълно независима общност, и няма финансова подкрепа от никое правителство или донор. Информационните ни ресурси се финансират единствено от доброволците в общността и читателите ни, които правят малки благотворителни вноски. Подкрепете общността, като се абонирате за месечни вноски чрез Patreon.
Exit mobile version