- IN SIGHT – Полум'яні новини в полі зору - https://informnapalm.org/blog -

COVID-19: що треба знати про коронавірус SARS-CoV-2

Сьогодні публікуємо на платформі IN SIGHT цікавий допис про коронавірус [1] SARS-CoV-2, який викликає хворобу COVID-19. Цей допис від професора університету Міссісіпі, медика за освітою, який вже багато років мешкає у США – Георгія Пінчука. Він також часто допомагає міжнародній волонтерській спільноті InformNapalm [2] перекладати OSINT-дослідження та зведення із зони ООС англійською мовою [3]


Про SARS-CoV-2 та COVID-19

“Друзі в Україні: кілька слів про коронавірус. Я за освітою медик, був експериментатором-імунологом, і викладав в університеті кілька дисциплін, у тому числі мікробіологію; але я не фахівець-вірусолог чи епідеміолог, тому дуже детальних знань про епідемії вірусних хвороб не маю. Лише трохи загальних фактів.

Коронавірус – це вірус, тобто це частинка, зроблена з нуклеїнової кислоти (РНК) і білків. Поза клітинами тварин або людей такі частинки не мають ніяких ознак живого. Вони скоріше як мікроскопічні камінці, або частинки столової солі, тобто зовсім як неживі речі, мінерали. Але коли вірус проникає всередину клітини, він примушує цю клітину розмножувати себе. На основі генетичної програми, записаної у нуклеїнових кислотах вірусів, клітини перетворюються на щось типу фабрики, що спеціалізується на масовому виробництві нових бебі, тисяч і тисяч нових вірусиків. Часто це руйнує клітину.

В інших випадках клітина залишається деякий час непошкодженою, але білки віруса викликають імунну реакцію організму, яка погано впливає на стан бідолашної клітини, якій не пощастило, оскільки вона перетворилася на цілий склад цих вірусних білків. Наприклад, вірус гепатиту Б сам собою не шкодить клітинам печінки, але імунна система інфікованої людини реагує на вірусні білки в печінці і викликає запалення, а іноді і цирроз печінкової тканини (цирроз – це перетворення нормальної тканини на щось типу величезного шраму). Деякі віруси комбінують обидва типи дії на інфіковані клітини; вони і самі руйнують клітину, і викликають шкідливу реакцію імунної системи. Коронавірус належить саме до таких вірусів. Він викликає пошкодження клітини, в якій розмножується (хоча й не настільки сильне, як наприклад, вірус грипу), і викликає шкідливу для клітин імунну реакцію (хоча й не настільки сильну, як вірус гепатиту Б).

Коронавіруси належать до РНК-вірусів з так званим “позитивним” варіантом (або “позитивним напрямком,” або “позитивною полярністю”) однониткової РНК. До такого ж різновиду відносяться ріновіруси – найбільш розповсюджений тип вірусів, які викликають так звану “звичайну простуду” (англ. common cold), або “гостре респіраторне захворювання” (але НЕ грип). Особливістю цього різновиду вірусів є те, що їх РНК може одразу використовуватися для синтезу вірусних білків усередині інфікованої клітини, тобто інфекція розвивається, як правило, швидко, вже через якісь години після контакту з вірусом.

Коронавіруси мають так званий “конверт” – зовнішню оболонку, яка складається з білків і ліпідів (жирів). Це ДОБРЕ для нас, тому що віруси в “конвертах,” на відміну від т.зв. “голих” вірусів, відносно легко інактивувати. Конверти коронавіруса руйнуються і роблять вірус нездатним до проникнення в наші клітини, коли ми діємо на вірус милом, санітайзером, пральним розчином (детергентом), або розведеним етиловим спиртом. (До речі, зміст спирту у вині, яке разом з хлібом є частиною Святих Дарів у таїнстві причастя, складає біля 11%, що цілком достатньо для повної інактивації коронавірусу.  ) Ці конверти руйнуються також завдяки просто висиханню (хоча треба пам”ятати, що аерозолі, які осідають на поверхнях, висихають далеко не моментально). Для порівняння, деякі “голі” віруси (наприклад, аденовіруси) практично неможливо повністю інактивувати. У плавальних басейнах аденовіруси не інактивуються навіть регулярним хлоруванням води.

Важливо пам”ятати, що поки що вакцини від коронавірусу SARS-CoV-2, який є збудником теперешньої епідемії, НЕМА. Тому не спішіть звинувачувати поганий стан української медицини і системи охорони здоров”я – вакцини дійсно не існує, ніде, ні у США, ні в Європі. Зробити цю вакцину дуже важко, тому що клітини, які можна було б культивувати, пропагуючи в них вірус, довго не виживають. Як і вакцину проти грипу, вакцину проти SARS-CoV-2 треба робити шляхом перевивання вірусів від одного курячого ембріону (в яйці) до другого. Це процес, який займає багато часу і праці. Тому берегтися від зараження треба простими індивідуальними засобами: мити руки з милом або санітайзером якомога частіше, а особливо після торкання дверних клямок у громадських приміщеннях; самому кашляти і чхати тільки в хусточку або, на крайній випадок, у лікоть (НЕ в долоню), і нагадувати про це іншим; уникати великих скупчень людей, а у випадку таких симптомів, як кашель, часте чхання, виділення слизу з носа, біль у горлі чи вухах не бігти на роботу, а залишатися вдома хоча б 2-3 дні.

Також важливо пам”ятати, що ЩЕПЛЕННЯ ПРОТИ ГРИПУ, КОКЛЮШУ (кашлюку), ДИФТЕРІЇ тощо НЕ ЗАХИЩАЮТЬ від коронавірусів. Вакцини діють дуже специфічно, підсилюючи імунітет саме проти того агенту (бактерії чи вірусу), який міститься в цих вакцинах в ослабленій формі. Тому не терзайте ваших лікарів чи медсестер, щоби вони робили “ну хоча б якесь” щеплення. Це не має жодного сенсу.

Хвороба, COVID-19, яку викликає SARS-CoV-2, часто нічим не відрізняється від звичайної застуди. Але вона може бути і тяжкою, осoбливо в людей похилого віку і в діабетиків. На щастя, дітей, офіційно діагностованих як хворі на коронавірусну хворобу, наразі зовсім мало. Яка точно смертність від COVID-19, казати ще рано; попередні дані були, що вона лише 2,5%, але тепер вона, здається, дещо виросла, особливо після спалаху в Італії.

Коли ця епідемія закінчиться, сказати важко. Знову ж таки, хороша новина в тому, що РНК SARS-CoV-2, на відміну від РНК вірусів грипу, існує як “ціла” нитка – вона не розрізана на фрагменти. У вірусів грипу РНК “розрізана,” а тому може рекомбінувати з РНК інших вірусів у клітинах тварин, зокрема качок і свиней. Такі рекомбінації утворюють нові віруси з непередбаченими властивостями. У SARS-CoV-2 РНК нібито ні з якими іншими вірусами не рекомбінує, хоча є дані, що вона містить фрагменти, схожі на РНК вірусів ВІЛ і Ебола. Проте коронавіруси не інфікують клітин імунної системи, як ВІЛ, і не викликають масивної кровотечі, як Ебола.

Сподіваймося на краще, але бережімося серйозно, як дорослі відповідальні люди”.