InformNapalm.org (Čeština)

Avdijivka pod raketometnou palbou: lokalizována jedna pozice Gradů

Ruští okupanti již dva dny v rozporu s Minskými dohodami vystavují Avdijivku soustředěné dělostřelecké palbě. Rusové používají hlavňové dělostřelectvo, reaktivní raketomety a minomety. Očití svědkové sdílejí videoklipy zachycující odpaly raket z raketometu Grad v těsné blízkosti doněckých obytných sídlišť. Civilisty okupanti jako obvykle zneužívají jako živý štít, protože Ozbrojené síly Ukrajiny neopětují palbu přicházející z míst, která těsně sousedí s obytným sektorem.

Dobrovolníci z mezinárodní zpravodajské komunity InformNapalm si dali za úkol jeden z těchto klipů zanalyzovat, aby lokalizovali pozice reaktivních raketometů a zjistili směr střelby. Video shora zachycuje palbu z bojového vozidla BM-21 s reaktivním raketometem Grad. Toto video bylo natočeno dne 31. 1. 2017 v 10:40 hod místního času. Podle zpráv od očitých svědků jde již o šestý „balík“ (balík je 40 raket), který Rusové z této pozice odpalují od 30. 1. 2017. Zjistili jsme, že je palba vedena z pozice ležící v městské části Buďonnivskyj v Doněcku mezi silničním obchvatem a lesní výsadbou, 250 metrů od areálu hypermarketu Syhma a 450 metrů od mateřské školky Kozačok v doněcké městské části Donskyj. Geolokace a terénní vazby znázorňujeme na následujícím screenshotu (pro zvětšení klikněte na obrázek). Ikonka s vykřičníkem označuje pozici, červená šipka ukazuje směr střelby.

16,5 kilometrů od pozice ve směru Střelby začínají okrajové části Avdijivky, na kterou okupanti stříleli. Je nutno zmínit, že maximální dostřel tříštivo-trhavou reaktivní municí 9M22\9M22U je 20,4 kilometru.

Rusové se tak již pokolikáté řídí odkazem svého vůdce, který se jasně vyjádřil k taktice vedení války na Donbasu: „Ať někdo z vojáků jen zkusí střílet na své lidi, za nimiž budeme stát my… ať zkusí střílet na ženy a děti“. V rozporu s Minskými dohodami rusko-teroristická vojska používají těžké zbraně, které měly být od demarkační čáry staženy již před dvěma lety, a teroristickou taktiku vedení války, kdy střílejí z obytných čtvrtí.

UPD: dne 1. 2. 2017 ruští okupanti pokračují v ostřelování Avdijivky z raketometů Grad z téže pozice v doněcké čtvrti Buďonnivskyj. Dále uvádíme video od očitých svědků. Natáčí se z domu v ulici Nezaležnosti.


Tento příspěvek připravil k publikaci Mychajlo Kuzněcov

(CC BY) Informace zpracovány speciálně pro web InformNapalm.org, v případě převzetí nebo použití tohoto příspěvku je nutno uvést funkční odkaz na autory a na náš projekt.


Překlad: Svatoslav Ščyhol

Exit mobile version