
На 14 септември на полигона Брестски в Беларус започнаха руско-беларуските учения „Славянско братство – 2020“.
Установено е, че в ученията участват части от 76-та десантно-щурмова дивизия на Западен военен окръг на Руската Федерация (в/п 07264, гр. Псков). На фона на нестихващите масови протести срещу режима на Лукашенко в Беларус, под прикритието на тези учения в страната са прехвърлени около 300 военнослужещи и 70 единици военна и специална техника на това военно формирование (само по официални данни).
В базата данни с OSINT.разследвания на InformNapalm са събрани данни с доказателства за участието на военнослужещи от подразделенията на 76-та десантно-щурмова дивизия в агресията срещу Грузия, операцията по завземането на Крим и военните действия в Донбас. Документирано е още, че през 2014 г. сондажните платформи на „Черноморнефтегаз“ (известни като „кулите Бойко“) са превзети от десантчици от 104-ти полк от ВДВ от състава на 76-та десантно щурмова дивизия на Русия. Доброволците на InformNapalm събраха данни и за командирите на 76-та дивизия, които са наградени за участието си в агресията срещу Украйна и Грузия.
Преди началото на маневрите стана известно, че Сърбия е отказала да участва в тези учения.
Според информация в медиите, след военните маневри „Славянско братство“, белоруските военни ще участват и в стратегическите командно-щабни учения на Руската Федерация „Кавказ-2020“
Асиметрични военни действия за сдържане на Русия
Още след началото на масовите протести в Беларус в северна Украйна беше засилена охраната на беларуско-украинската граница, за да не бъдат допуснати провокации. В южната част на страната продължават и други активни мероприятия. Ситуацията в района на бойните действия засега остава стабилна, въпреки че има определени разузнавателни признаци, които могат да свидетелстват за подготовка на ескалация на военните действия в източна Украйна.
Както беше отбелязано по-рано, в навечерието на ученията „Кавказ 2020“ разузнаването на НАТО активно събира данни за военни обекти на РФ в Крим, освен това активизира демонстративни маневри на авиацията и флота в Черно море, за да ограничат апетитите на руския агресор.
На 14 септември командването на ВВС на Въоръжените сили на Украйна съобщи, че американски стратегически бомбардировачи B-52H, съпровождани от украински изтребители, отново са във въздушното пространство на Украйна и за пореден път за септември 2020 г. са се насочили към акваторията на Черно море.

Снимка от страницата на Командването на ВВС на ВСУ
Още материали от InformNapalm
- Доброволци публикуваха мащабна интерактивна база с данни за руската агресия
- Доброволци събраха доказателства за участието на 32 военни подразделения от ВС на РФ в операцията по превземането на Крим
- Разузнавателни данни за подразделенията на 1-ви и 2-ри армейски корпуси на РФ в окупирания Донбас
- Евродепутатът Андриус Кубилиус: След 5 ноември Лукашенко не е президент. Коментар за Беларус
![]()
Материала подготви Андрий Лисицин специално за InformNapalm.
(Creative Commons — Attribution 4.0 International — CC BY 4.0)
Споделяйте с приятели в социалните мрежи.
InformNapalm във Facebook / Тwitter / Telegram
Ако работата на нашия ресурс е полезна и важна за вас, може да подкрепите InformNapalm през платформата Patreon: https://www.patreon.com/informnapalm







Read the latest book “Donbas in Flames. Guide to the Conflict Zone” published by Prometheus Center. This guide will be useful to journalists, researchers, war experts, diplomats and general readers seeking information on the war in Donbas.


No Responses to “В Беларус пристигнаха военни от руската 76-та ДЩД, участвала и в агресията срещу Украйна”