
Украинската хакерска група 256 Кибер Щурмова Дивизия в сътрудничество с международната разследваща общност InformNapalm проведе поредна CYBINT-операция, при която бяха получени важни за Силите за отбрана на Украйна разузнавателни данни.
В публичната част от това изследване основно се разкриват факти за веригите за доставка на контрабандно оръжие от зоната на бойните действия до временно окупирания Крим. От своя страна полуостровът служи като център за по-нататъшно транспортиране на оръжия до „черните пазари“ в регионите на Русия, както и до страни от Европа, Западна Азия и Африка, с използване на танкери от руския „сенчест флот“.
По време на операцията бяха хакнати акаунтите на руски офицери, сред които и майор Евгений Дмитриев, командир на взвод от руската щурмова рота „Шторм V“ на 291-ви гвардейски мотострелкови полк (42-ра МСД, 58-ма общовойскова армия), която в момента действа в Запоризко направление.
Бяха разкрити факти за сътрудничество между руски офицери и представители на кадировския батальон „Восток-Ахмат“ за нелегална продажба на оръжие.
След хакването на акаунтите на руски офицери, украинските хакери осъществиха и успешна операция с елементи на социално инженерство. От името на руския майор те подведоха администраторите на Z-канала с милионна публика „Два майора“ и ги накараха да преведат средства от течащия сбор за 291-ви полк на ВС на РФ за нуждите на ССО на ВС на Украйна (видео в края на публикацията).
Повече детайли по-нататък в статията.
Предговор. „Черният пазар“ на оръжия от т. нар. „СВО“
„Черният пазар“ на оръжия е абсолютно типично явление за Русия, която през цялата си съвременна история постоянно води агресивни локални войни. Пълномащабното нахлуване в Украйна само увеличи мащаба и броя на играчите. Глобалният индекс на организираната престъпност (Global Organized Crime Index) показва показва, че корумпирани служители в руските правоохранителни органи съдействат за движението на контрабандно оръжие както в страната, така и към страни в Европа, Западна Азия и Африка.
Експертите отбелязват, че през почти четирите години пълномащабна война окупираният Крим е излязъл на първо място като основен и относително безопасен транзитен център за оръжия от фронтовата линия.
След терористичния акт на 22 март 2024 г. в „Крокус Сити Хол“ в Подмосковието, дори руският Z-канал Grey Zone, свързан с ЧВК „Вагнер“, намекна за участието на кадировия „Ахмат“ в организирането на неконтролиран поток от оръжия от фронта (архив на поста). Те заявиха, че военното контраразузнаване (ФСК на РФ), макар и да е наясно със ситуацията, не може да направи нищо заради влиянието и протекцията на Рамзан Кадиров.
Илюстративна снимка. Главата на Чечня Рамзан Кадиров, началникът на отдела на Росгвардия в републиката Шерип Делимханов и директорът на Росгвардия Виктор Золотов.
Маршрути за контрабанда на оръжие. Разузнавателни данни
Данните, получени по време на CYBINT операцията, показват, че в Запоризко и Херсонско направление на временно окупираните територии руските военни са организирали канал за доставка на оръжие от фронта към временно окупирания Крим. Става въпрос за стабилен „работен график“ при конкретни смени на Росгвардията на КПП на магистрала Р-280 в участъците Бердянск – Мелитопол – Чонгар – Симферопол, които пропущат подозрителни товари или изобщо без никаква проверка (услуга за редовни и проверени клиенти), или срещу заплащане си затварят очите за несъответствието на документите с това, което реално се транспортира.
Координатори на тези схеми с оръжие са офицери от 46-та ОБрОП, чийто състав е 99% от представители на Чечня и Дагестан. Тази основна база на кавказците е дислоцирана в Аскания Нова и околните селища на окупираната част на Херсонска област, но ръководният личен състав е разпръснат в Илиинка, Новотроицке, Чаплинка и Каланчак.
Защо „Ахмат“ унищожи „Еспаньола“
В контекста на уводната част си струва да се спомене, че за определен период кадировците имаха конкуренти на пазара за нелегален трафик на оръжие – руската групировка „Еспаньола“, съставена от футболни ултраси и десни радикали. През декември 2025 г. основателят и лидер на групировката Станислав Орлов с позивна „Испанец“ беше застрелян във вилата си си в градинарското дружество „Флотске“ в Севастопол. Според основната версия причината са конфликти с други престъпни групировки и силоваци за използването на логистични маршрути през окупирания Крим за изнасяне на оръжия от зоната на бойните действия. По-специално, „Еспаньола“ се маскираше като „хуманитарни“ и волонтерски колони, за да избегне щателни проверки на контролно-пропускателните пунктове.
Майор Дмитриев – източник на разузнавателна информация
Схемата може да се илюстрира с един от руските офицери, който е активен участник в контрабандата на оръжие в сътрудничество с кадировците. Майор Евгений Николаевич Дмитриев служи като командир на взвод на щурмова рота „Щурм V“ на 291-ви гвардейски мотострелкови полк на 42-ра мотострелкова дивизия, 58-ма общовойскова армия, която воюва в Запоризко направление.
Дмитриев е роден на 26. 12. 1983 г. в село Красногвардейско, Ставрополски край. За последно е посетил родителите си през юни 2025 г. по време на отпуск. Собственото му жилище е регистрирано в Ставропол на ул. „Доваторцев“ 77, сграда 1, ап. 29. Личен военен номер – Х-648025. Използва телефонни номера +7(962)4347515, +7(961)4957515 и +7(949)9866262. Имейл: dmitriev_ev83@bk.ru.
Снимка след церемонията по награждаване с паметен знак на командването на 58 Армия „Щурмови кръст“ (на груповата снимка майор Дмитриев е в центъра)
Местоположение на апартамента му в Ставропол и заявление на Дмитриев за превеждане на военната му заплата чрез Промсвязбанк
Паспорт и свидетелство за управление на Дмитриев.
Снимка на майор Дмитриев по време на лечение в болница
Евгений Дмитриев се озова на т. нар. „СВО“ след колония със строг режим, където през август 2023 г. го изпраща съдът във Владикавказ за продажба на наркотици в големи мащаби.
Майорът не само продава, но и приема психостимуланти. Съдебното експертно заключение по делото му го диагностицира с психични и поведенчески разстройства. Според материалите по делото за един заложен „клад“ с наркотици му е плащано по 1000 рубли. Тези данни са ярка прелюдия към контрабандата на оръжие, с която той започва да се занимава, след подписването на договор и изпращането му в зоната на бойни действия.
Материали по съдебното дело на Дмитриев
За да не излежава присъдата си до край, Дмитриев подписва двугодишен договор за т. нар. „СВО“ от 31.05.2024 г. до 30.05.2026 г. и е назначен като командир на взвод от наказателно-щурмовата рота „Шторм V“.
Както се вижда от извлечението, Ставрополският военен комисариат първоначално е посочил неправилно звание „старши лейтенант“, но по-късно грешката е поправена, след открити извадки от заповеди от 2017 г.
Информация за първия контракт и извлечение от заповедта за присвояване на военното звание „майор“.
Офицерско свидетелство на Дмитриев
Примери за дългове и едно от последните изпълнителни производства на Дмитриев
Дмитриев няма официално регистриран брак, но издържа две малолетни деца. Благодарение на договора на Дмитриев за агресивната война срещу Украйна, синът му Захар, роден през 2010 г., вече е получавал помощи при постъпване в учебно заведение.
Информация за семейно положение и членове на семейството от анкетата на Дмитриев
Справка за сина му Захар за предимства при постъпване
Военна реалност около 291-ви полк и вътрешни видеа на майор Дмитриев
Според прихванатите CYBINT данни е известно, че 291-ви гвардейски мотострелкови полк (МСП) на ВС на РФ, в чийто състав влиза и щурмовата рота на Дмитриев, води бойни действия предимно в Запоризко направление – в района на Орехив, Токмак и Роботине – в състава на 42-ра гвардейска мотострелкова дивизия на 58-ма армия от групировката „Днепр“.
През 2023-2024 г. полкът е едно от основните подразделения в боевете около Роботине. Продължителните челни сблъсъци и постоянните промени в контрола над позициите на практика многократно са „изтривали“ личния му състав. В момента 291-ви полк, заедно с други части на 58-ма армия, воюва в Орехивско направление. През 2025 г. активността му се ограничава предимно до удържане на позиции и локални щурмове, които са съпроводени със значителни необратими и санитарни загуби, но без съществени промени на фронтовата линия.
Пунктът на постоянна за дислокация на полка (военно поделение 43057) се намира в град Владикавказ, Република Северна Осетия-Алания, а временният – в село Дунаивка, Приазовски район на Запоризка област.
От прихванатата кореспонденция става ясно, че личният състав многократно се е оплаквал от командира на полка, подполковник Антон Робертович Годин (г.р. 1987), описван като корумпиран човек и „циничен касапин“, който е безразличен към загубите. Въпреки хроничния недостиг на човешки ресурси и липса на щурмоваци, Годин заповядвал многократни локализирани атаки без реален тактически смисъл и с предвидимо големи загуби.
В кореспонденцията си с приятел Дмитриев описва Годин като пример за типичен командир, ключова характеристика на който е страх от отговорност пред висшестоящото началство, прехвърлянето на вината върху подчинените и желание да се „затворят докладите“ на всяка цена.
Доклад от проверка на щурмоваците
Показателна е оценката на нивото на подготовка на личния състав на подразделение „V“, ръководено от майор Дмитриев, след тренировка на един от полигоните. Комисията официално признава поделението за непригодно за изпълнение на специални задачи за щурмовите роти.
За ръководството на 291-ви МСП обаче това заключение няма никакво значение: веднага след ученията войниците са изпратени на щурм, което за пореден път показа, че за руското командване хората са просто консуматив.
Като командир на взвод, Дмитриев не обръща особено внимание на загубите на личен състав и съвестно изпълнява заповедите. Понякога обаче дори той не крие изненадата си от жестокостта на собствените си военни началници.
В едно от видеата, адресирано до негов познат от батальона „Ахмат-Восток“, Дмитриев разказва, че ситуацията е била толкова критична, че един от войниците е бил изпратен на щурм на мотоциклет с апарат на Илизаров (медицински външен фиксиращ механизъм, използван след тежки фрактури, когато гипсът или пластините вече не са ефективни).
Освен безбройните си лични видеа, в облачното си хранилище Дмитриев съхранява и хроника на разпити на пленени руски войници. Сред тях е запис с Михаил Николаенко, вероятно негов познат. Във видеото пленникът спокойно разказва как по време на настъплението към окоп, от дванадесет войници в горския пояс, само двама са оцелели. Останалите загинали не от украински огън, а под обстрела на своите руснаци – тези, които стреляли в гърба им, без да им оставят никакъв шанс за бягство.
И така, как работи схемата за контрабанда на оръжие? Сред руските офицери, които командват щурмови части на фронтовата линия, е обичайна практика да се преувеличават загубите на стрелково оръжие по време на нападения или дори да се изпращат бойци на щурм без щатното им оръжие. На бойците обикновено се казва да „си спечелят оръжие в бой“. Оръжия, останали на позиция, се отписват по схема. По този начин те получават допълнително оръжие, което по-късно може да бъде продадено. За такива руски атаки „с голи ръце“ вече са разказвали от Силите за специални операции на ВСУ.
Друг често срещан източник включва оръжия и боеприпаси, намерени намерени в райони на активни бойни действия, които умишлено не се докладват. Най-често това са оръжия, собственост на съседни военни части.
Скорошни прихващания от украинските Сили за отбрана в зоната на отговорност на руския 291-ви полк също потвърждават изпращането на войници на щурм с минимални количества боеприпаси или съвсем без тях отдавна е стандартна практика там.
Трудно е да се опише подробно личният боен опит на майор Дмитриев като командир на взвод. От стотиците му лични снимки няма нито една от бойни позиции, а десетки кадри от тила, от блиндажа или дори от тоалетна, където позира с нова бронежилетка. Войната съществува за него като фон за селфита, а не като риск, споделен с подчинените му, които „се изтриват“ в щурмовете. Въпреки че си струва да се отбележи, че веднъж е получил леко нараняване и е попаднал в болница.
Заключението на ВЛК и снимки след раняването на майор Дмитриев
„Ахмат-Восток“ и пътят към Крим
От прихванатата кореспонденция не е ясно къде точно Дмитриев се е срещнал за първи път със своите кадировски съучастници: в затвора, на рождени дни, в щаба, по време на редовните посещения на банята с проститутки, или докато е бил на лечение в 1472-ра военноморска болница в Севастопол. Но още през лятото на 2024 г. майор Дмитриев започва активно сътрудничество с кадировците от батальона „Ахмат-Восток“.
Освен финансовия компонент, Дмитриев е изкушен и от гаранциите за сигурност, защото благодарение на корупционните си връзки, кадировците винаги са имали възможност да се предупреждават един друг и хората в схемата за изненадващи проверки от контраразузнаването, ФСБ или Следствения комитет, които редовно работят в тяхната зона на отговорност и под прикритието на купувачи търсят хора, желаещи да продават оръжие.
По същия начин кадировците и техните съучастници сред руските военни офицери не се страхуват от засилените проверки на военния транспорт на административната граница на временно окупираните Херсонска област и Крим, защото „зеленият коридор“ е предварително договорен.
Майор Дмитриев и неговите кавказки приятели
Схеми за контрабанда на оръжие: „Можем дори и ядрени оръжия да прекараме, ако трябва“
Според кореспонденцията, основният контакт на майор Евгений Дмитриев за продажбата на оръжие е Назиб Раджабов от батальона „Восток-Ахмат“, който също е подчинен на 291-ви полк и се намира в същия участък в района на Орехив.
Назир Раджабов заедно с майор Дмитриев, и на служба в Росгвардията в Грозни преди периода на т. нар. „СВО“.
През 2024 г. командирът на „Восток-Ахмат“ Ваха „Асхаб“ Хамбулатов (бивш бодигард на Кадиров) беше замесен в инцидент на входа на временно окупирания Мелитопол, когато кадировци нагло пребиха представители на военната полиция на контролно-пропускателен пункт и ги заплашиха с оръжие. Възможно е подобно нагло поведение, наред със сплашването на представители на военната полиция, да служи като средство за избягване на проверки на превозни средства, превозващи незаконно оръжие.
Командирът на батальон «Восток-Ахмат» Ваха Хамбулатов и Рамзан Кадиров
По-долу е даден пример за кореспонденция между Назир и майор Дмитриев. Оръжията от Дмитриев взема или самият Назир, или негови доверени хора, например командирът на разузнавателния взвод на „Восток-Ахмат“ Али „Нохчо“ Осмаев.
Особено интересен е самоувереният цитат на Назир Раджабов: „…Можем дори и ядрено оръжие да пренесем, ако е необходимо.“
Скрийншот от кореспонденция между Назир и майор Дмитриев
Тези и подобни кореспонденции се водят в продължение на една година. През това време майор Дмитриев забележимо подобрява финансовото си състояние, купува си скъпи вещи и дрехи. През целия период на „партньорството“ с Назир, трансферът на оръжие се налага да бъде спиран само няколко пъти – именно заради информация за засилен контрол и проверки от ФСБ, за които ги предупреждават „техните хора“ в структурата.
Интензивните бойни действия в направлението значително улесняват схемите за отписване на оръжие. Например, на 11.06.2024 г. Дмитриев получава десет АК-12 с боеприпаси за подразделението, а на 25.06.2024 г. вече предава три АК-12 и един трофеен АК-74, като има на разположение шест „отписани“ автомата за продажба. Същевременно не забравя да споделя с изпълняващия длъжността началник на службата РАО (ракетно-артилерийско оръжие) Д. Тимошин, който получава по 200 долара за всеки „отписан“ автомат, и с управителя на склада Д. Ровенски, който получавал по 50 долара за всяка единица оръжие.
Вътрешна документация за прехвърляне на оръжия
Този етап от „службата“ на майор Дмитриев приключва през май 2025 г., когато от щурмовата рота на 291-ви полк (в/п 43057) той е командирован първо във в/п 41830, дислоцирано в с. Терпиня, Мелитополски район на Запоризка област. Малко след това е преназначен като ръководител на 121-ви военен следствен отдел на Следствения комитет на Русия във временно окупирания Донецк — това е настоящото му служебно място.
Удостоверение за работата на майора в Следствения комитет на Русия в окупирания Донецк
Мащабът на проблема с търговията с оръжие в руската армия е доста значителен. Понякога дори някои ги хващт. Например след „писма на щастието“ до ФСБ от „небезразлични граждани“, на 12 декември 2025 г. се проведе мащабна акция, при която ФСБ, полицията и Росгвардия задържаха 169 души от 53 региона на Русия, замесени в незаконен трафик на оръжие. Сред иззетите предмети са картечници, автомати, гранатомети, пушки, мини, около 220 хиляди патрона, както и значителни количества тротил и барут.
Според последните данни на Главната прокуратура на РФ, през първата половина на 2025 г. в страната е регистрирано рекордно влошаване на криминогенната обстановка – регистрирани са над 27 хиляди престъпления, в сравнение с 23,7 хиляди за същия период на миналата година. „Лидери“ на статистиката са регионите на РФ, граничещи с временно окупираните от руската армия територии на Украйна.
Самият майор Дмитриев и неговите съучастници от „Восток-Ахмат“ засега не са задържани по време на този рейд, така че за тях всичко предстои, макар че самият Дмитриев вече успя да изпълни задача, която може допълнително да усложни службата му във ВС на РФ.
Вместо епилог: как украинските хакери използваха майор Дмитриев, за да откраднат пари от кампанията на Z-канала „Два майора“
В допълнение към разузнавателната информация, предоставена за това CYBINT проучване, украинските хакери от 256-та Кибер Щурмова Дивизия разкриха как умело са използвали майор Дмитриев, за да измамят администраторите на Z-канала „Два майора“, който има милионна публика.
Разговор с Дмитриев преди публикацията
Хакерите се възползваха от актуална акция за набиране на средства на Z-канала «Два майора» за нуждите на руския 291-ви полк и се обърнаха към тях от името на самия майор Дмитриев, който по-късно „помогна“ за насочване на средства към нуждите на Въоръжените сили на Украйна.
Кореспонденцията на Дмитриев с администраторите на Z-канала «Два майора»
Украинските хакери съобщиха, че са насочили получените по време на спецоперацията средства за закупуване на дронове за ССО на ВСУ. Те приложиха и видеодоклад от бойците на ССО. Можем само да поздравим рашистите, които дариха на Z-канала „Два майора“ за набиране на средства за 291-ви полк на ВС на РФ, но средствата им само подсилиха Силите за отбрана на Украйна.
Четете още
- OKBMLeaks: секретни документи на производителя на компоненти за Су-57 и “Пратеник”
- Будапешт як хаб для російського ВПК: як Угорщина сприяє обходу міжнародних санкцій проти Росії
Публикацията е подготвена специално за читателите на InformNapalm. При използване на материали е задължително поставянето на линк към източника
(Creative Commons — Attribution 4.0 International — CC BY 4.0)
Последвайте InformNapalm в социалните мрежи Facebook / Тwitter / Telegram / Slate (Sl8).

















Read the latest book “Donbas in Flames. Guide to the Conflict Zone” published by Prometheus Center. This guide will be useful to journalists, researchers, war experts, diplomats and general readers seeking information on the war in Donbas.


No Responses to ““И ядерка можем да прекараме”: канал за контрабанда на оръжие през Крим, организиран от руски офицери от 291-ви полк и „Восток-Ахмат“”