
Екипът на InformNapalm.org получи нова информация от вътрешни източници във връзка с „комбата Козир“ от 7-а бригада на „ДНР“.
Както по-рано ви съобщихме на 4 август 2015 г. командирът на 1-и батальон от 7-а бригада на „ДНР“ Андрей Владимирович Козиренко (с позивното име „Козир“), роден 1969 г., отиде и се предаде в нетрезво състояние на контролно-пропусквателен пункт на украинската армия в района на Мириновский. (доказателство: https://informnapalm.org/11382-kombat-dnr-slavyansk-video ).
Екстремистите продължават да обсъждат постъпката на бойния си командир в редиците си с определена предпазливост и обърканост.
В социалните мрежи открихме различни интерпретации от страна на терористите на „ДНР“ за случилото се: едни потвърждават, че „Козир“ е загинал геройски унищожавайки украински танк, а други – разглеждат постъпката му като прагматична и планирана.
В една от версиите в социалните мрежи на руски пропагандист и активен тероблогер /блогер от терористите/ Александр Жучковский открихме интересни подробности (доказателство: http://vk.com/wall151630709_28200): „Във връзка с историята с известният командир „Козир“. Историята е много странна и неприятна.
„Черновец“ /Андрей Червонец/ също е писал за това http://chervonec-001.livejournal.com/775105.html : „Не знам какво го е подтикнало да направи това „Козир“, но вече е ясно, че той се е подготвял за това. Преди тръгването с групата си към украинския контролно-пропусквателен пункт той е бил в нетрезво състояние, свалил „папахата“ („казашката“ си шапка) си и кръста от гърдите си и е помолил да го предадат на роднините му. В себе си е имал само една граната и един пистолет. Когато групата достига до украинския контролно-пропусквателен пункт той хвърля гранатата в украински танк и нарежда на хората си да се изтеглят. Групата (от 12 души) се изтегля и след това екстремистите чуват само един изстрел от пистолет. А след това се появява известния видео разпит на „Козир“ от украинците. Това ми разказват неговите „бойни колеги“. С „Козир“ не съм работил никога и не мога да кажа или предположа какво точно се е случило с него. Едно е сигурно, че постъпката му е осъзната.
И в момента се случва неразбираем за мен прецедент – 7-а бригада на „ДНР“ (батальона на „Козир“ е подразделение в нея) включват в корпуса на „ЛНР“. Може би е заради това, което се случи с „Козир“. Бригадата я изтеглят от Дебалцево и са пристигнали „чиновници“ от „ЛНР“, които описват имуществото на подразделението. Бойците масово напускат бригадата.“
Като допълнение към думите на руския терорист по-горе имаме данни, че лоялните на „Козир“ екстремисти приемат постъпката му като призив към тях за подобно действие. Вероятно неговите откровения за Минските споразумения (че са пиар на 4 страни) и сигналът му за правилното третиране на военнопленниците от ВСУ също играе не малка роля.
Паралелно с това в момента в информационното поле на руската пропаганда се нагнетява страх и агресия. Контролираните от Русия медии пускат слухове за предстоящо нападение от страна на Украйна. Успоредно с това Русия подготвя контролираните от нея подразделения на екстремистите за атакуващи действия, вероятно надявайки се да се унищожат „дивите“ бригади в месомелачката на първия ешелон на атаката.
При такива обстоятелства пред идеологическите представители от местното „опълчение“, от които е бил и „Козир“ стои въпроса за оцеляването им – или да преговарят и да се предадат на украинските военнослужещи или да се превърнат в инструмент в играта на Кремъл и загинат за чужди интереси.
(с) Материалът е подготвен от Роман Бурко специално за сайта InformNapalm. Превод: M Dian. При копиране и използване на материала е задължително поставянето на линк към автора и нашия проект











Read the latest book “Donbas in Flames. Guide to the Conflict Zone” published by Prometheus Center. This guide will be useful to journalists, researchers, war experts, diplomats and general readers seeking information on the war in Donbas.


No Responses to “7-ма бригада на „ДНР“ е разпусната след като командирът й е заловен”